Mire figyeljünk teáskanna vásárlásakor? A teáskanna készítés lépései
A teáskanna készítés kicsivel több, mint egy egyszerű kerámiaedény elkészítése. Több szempontnak is meg kell felelnie az edénynek, amire a készítés folyamatában nagy figyelmet kell fordítani. A vásárokban járva több hibát is felfedezhetünk, nem ritkán ugyanazon edényen belül az összes hibát elkövetik, azaz a kanna éppen nem a teakiöntésre való, max dísz lehet(ne) egy vitrinben, ha pl. szép színei vannak. De a megjelenés csak a legutolsó a sorban. Ami amúgy meglehetősen fontos szempont, hiszen a szín és a forma adja el a terméket.
A képeken egy kétliteres kőcserépagyagból készülő teáskanna elkészítési folyamata látszik. A felvételek amatőr felvételek. Hamarosan videó is készül arról, hogyan készül a teáskanna. De egyelőre fogadják szeretettel a munka során készült fotókat.
Az alapforma megkorongozása után az esztergálása következik. Eddig semmi extra. Az most következik: ugyanis a teáskanna kiöntője, a teáskanna füle és a teáskanna fedele nagyon szépen kiegészíthetik a formát, ha azok harmonikusan illeszkednek.
A megkorongolt kiöntőt , fedőt, kannát szikkadt állapotban dolgozzuk tovább. A tölcsérszerű kiszélesedő kiöntő részt a megfelelő formára kell vágni, mielőtt felhelyezzük.
A megkorongolt kiöntőt , fedőt, kannát szikkadt állapotban dolgozzuk tovább.
A tölcsérszerű kiszélesedő kiöntő részt a megfelelő formára kell vágni, mielőtt felhelyezzük. Mindkét végét bemetsszük, rámérjük a kanna oldalára, és miután a szűrő rész is elkészült, felragasszuk a megfelelő helyre.
(ha készült egy külön kannába helyezhető szűrő, az oldala nem lett kilyukasztva: )
Ezek után következeik a kanna megfülezése. Itt nagyon fontos megint az, hogy kényelmes legyen
megfogni, mégha egy-két liter víz is benne van, (jobb megoldás híján el kell képzelni..:D)… ha tudunk belőle kényelmesen tölteni, az már jó. A fül legyen összhangban a formával. Illeszkedjen hozzá. Egészítse ki azt. Egy jó fül sokat dob a formán, de ha egy kicsit is hibádzik, nagyon elronthatja a formát.
Itt még annyira nem jelenik meg a használati értékben a hiba. Annál inkább a kiöntőnél, ahol az esztétika mellett igen fontos szerepet kap a jól használhatóság: nem mindegy, hogy és hová van felhelyezve a kiöntő, nem mindegy, hogyan van bemetszve. A szakavatott szem látja, melyik csőr fog jól kiönteni. A kedves vásárló meg legegyszerűbben vízzel tudja ezt megvizsgálni. Amúgy is jó, ha mindig van nálunk egy palack víz, de ez más téma…
És az összkép: a fül-kanna-csőr vonal… egy praktikus ellenőrzési módszer 🙂
Már csak a fedő van hátra: szintén esztergálás után kerül rá egy helyes kis gombfogantyú, aminél szintén nem kell hangsúlyozni, miért fontos az esztétika: a gomb van legközelebb hozzánk térben, a kanna tetején csücsül. Lehet “pont az i-n” , ha szép a megoldás.
Íme a példák a fentiekre, melyek webáruházamban is megtalálhatók. Fenti kritériumokkal egyedi teáskannákat készítek, melyek jól használhatóak, egyediek és megfelelnek egy teáskanna követelményeinek. Az éppen használaton kívüli teáskanna legyen a konyha vagy nappali dísze. Remélem, hasznos volt e kis adalék. 🙂 Szívesen várom a hozzászólásaikat, észrevételeiket, egyedi kéréseiket.
Hagyj üzenetet